Angina i zapalenie oskrzeli. Lekarz internista online
Angina i zapalenie oskrzeli. Lekarz internista online
Angina i zapalenie oskrzeli to schorzenia atakujące drogi oddechowe. Pierwsze z nich dotyczy górnej ich części – migdałków, natomiast drugie - dolnej części układu oddechowego. Zapalenie oskrzeli dotyczy stanu zapalnego wyściółki oskrzeli, która przenosi powietrze do i z płuc. Osoby z zapaleniem oskrzeli często kaszlą gęstą wydzieliną. Angina natomiast jest stanem zapalnym migdałków
(dwóch owalnych płatków tkanki chłonnej z tyłu gardła - po jednym migdałku z każdej strony). Omów występujące objawy z lekarzem praktykującym online na haloDoctor.
Objawy schorzeń
Objawy i symptomy jakie niosą za sobą angina i zapalenie oskrzeli obejmują:
- obrzęk migdałków,
- ból gardła,
- trudności z przełykaniem,
- trudności w mówieniu,
- czułość węzłów chłonnych podżuchwowych.
Zapalenie oskrzeli jest zwykle wywoływane przez wirusy. Te same wirusy, które wywołują przeziębienia i grypę. Antybiotyki nie zabijają wirusów, więc ten rodzaj leków nie będzie przydatny w większości przypadków zapalenia oskrzeli.
Najczęstszą przyczyną przewlekłego zapalenia oskrzeli jest palenie papierosów. Zanieczyszczenie powietrza i pył lub toksyczne gazy w środowisku lub miejscu pracy również mogą przyczynić się do tego stanu.
Angina może być wywoływana przez infekcje bakteryjne oraz wirusowe. W przypadku infekcji bakteryjnej antybiotyki mogą okazać się niezbędne.
Obydwa schorzenia atakują w sezonie jesienno-zimowym i są bardzo zaraźliwe. Dzięki platformie haloDoctor można uzyskać szybkie eZwolnienie, a nawet eReceptę bez konieczności udania się do gabinetu stacjonarnego.
Właściwe leczenie
Właściwy proces leczenia anginy i zapalenia oskrzeli jest uzależniony od przyczyny, ważne jest, aby uzyskać szybką i dokładną diagnozę. Ostatecznym krokiem, w momencie gdy leczenie nie da oczekiwanych efektów jest operacja usunięcia migdałków.
Warto zapamiętać, że przyjmowanie przepisanych przez specjalistę leków należy skończyć dopiero w momencie, gdy skończy się czas wyznaczony przez specjalistę, a nie w momencie ustąpienia objawów choroby.
Lecz się online na platformie haloDoctor, wybierając najlepszych specjalistów
Poradę lekarską online można otrzymać w kilka minut. Wystarczy wejść na interaktywną platformę haloDoctor, na której pacjenci mają dostęp do wizyt online u ponad 400 lekarzy różnych specjalności.
Tam polecamy:
- Zapisać się do lekarza internisty lub lekarza rodzinnego, wybierając odpowiedni dla siebie termin,
- Opisać swoje dolegliwości w formularzu przeznaczonym dla pacjenta wraz z informacjami: jak długo trwają objawy, czy są nasilone, czy wcześniej występowała już dana choroba, czy przyjmują jakieś leki.
- W formularzu pacjenta należy zapisać także informacje dotyczące danych personalnych: PESEL, adres zamieszkania, NIP pracodawcy – jeśli zależy nam na zwolnieniu od lekarza.
- Po konsultacji z lekarzem należy odebrać e-mail z linkiem do realizacji opłaty za wizytę. Opłaty dokonywane są przez system PayU albo kartę płatniczą.
- Po zapłaceniu za eWizytę można już odebrać e-mail z linkiem, który przeprowadzi pacjenta do eWizyty we właściwym czasie.
W taki sam sposób (przez link) pacjent może wysłać do lekarza zdjęcia RTG, wyniki badań laboratoryjnych i konsultacje z innymi lekarzami. Pacjent może to zrobić dzięki formie załączników i przesłaniu ich przez czat.
Pacjenci mogą także rozmawiać z lekarzami za sprawą wideokonsultacji oraz telekonsultacji – w zależności od potrzeb danej sytuacji.
eRecepta i eZwolnienie lekarskie
Lekarze mogą wypisywać eZwolnienia oraz eRecepty. Jeżeli lekarz uzna za słuszne, może także skierować pacjenta na badania w gabinecie stacjonarnym. W innym przypadku lekarz wyśle do pacjenta 4-cyfrowy kod SMS-em do realizacji eRecepty w najbliższej aptece. Zwolnienie lekarskie online trafia zaś bezpośrednio do ZUS oraz miejsca pracy pacjenta po konsultacjach lekarskich na platformie haloDoctor.
Angina i zapalenie oskrzeli możliwe do uniknięcia?
Angina i zapalenie oskrzeli są możliwe do uniknięcia. Szczególnie podatne na tego typu infekcje są dzieci i młodzież, a ma to związek z nierozwiniętymi mechanizmami obronnymi u młodych ludzi. Leczenie anginy trwa nawet od 7 do 14 dni, dlatego warto zainteresować się konsultacją lekarską już na początku pojawienia się pierwszych objawów anginy i zapalenia oskrzeli.
Istotnym jest, aby chory nie zarażał innych osób, dlatego musi być odizolowany. Na wyleczenie potrzeba czasu i kontroli lekarskiej. Angina, która nie jest leczona może doprowadzić do zapalenia ucha środkowego, zapalenia zatok, a nawet kłębuszkowego zapalenia nerek.
Nie zwlekaj i skonsultuj się z lekarzem haloDoctor online!